Co mě ceka na urologii?

Jak jsem se stala expertkou na to, co mě čeká na urologii, je příběh na samostatný román. Ale o tom třeba někdy jindy. Naši hodnocení zvládli vtipně i v dnešním článku o urologii. A šimonovský humor mi v žilách koluje, takže se mnou pojďte do světa zdravotnictví a zjistěte, co vás možná jednou čeká.

Kde začíná cesta urologii?

Cesta začíná u vašeho praktického lékaře. Až k němu jednou zavítáte s nějakými problémy, které se týkají vašeho močového systému, on vám doporučí návštěvu urologa. Jak to všechno probíhá? No, já vím, mám za sebou takovou návštěvu. Šla jsem k panu doktorovi, protože mě trápilo velké množství moči, které by se ve vodopáduch Niagary neztratilo. A tak mi pan doktor poslal doporučení na urologii, ani neptejte se jak jsem se cítila.

První návštěva urologa - co mě čeká?

Máte obavy z první návštěvy? Nemusíte mít. Bude to jen trochu jiné než návštěva u vašeho praktického lékaře. Možná vás čeká více vyšetření, často na místě, ale připravte se, že vše bude probíhat velmi profesionálně a s maximální ohleduplností k vaší intimě. Urolog bude chtít znát vaši anamnézu, vaše případné léčbu, léky, které užíváte, a tak dále. Může se zeptat na některé velmi intimní otázky, ale nebojte se, jeho úkolem je vás léčit, nikoliv vás trapit.

Jaké vyšetření mě čeká?

Měření průtoku moči, uroflowmetrie, je jedno z vyšetření, které může proběhnout. A pak je tu také ultrazvuk ledvin a močového měchýře. Určitě napsat o tom, jak se to dělá na ultrazvuku ledvin a močového měchýře, je na celý odstavec. Je to výzva, neboť napsat o něčem, co si můžeme všichni představit jen velmi obtížně, je skutečná výzva. Ale já to zvládnu. Ultrazvuk je šetrná metoda, která vám nezpůsobí žádné bolesti a pomůže lékaři posoudit stav a funkci vašich orgánů. Na ultrazvuk ledvin a močového měchýře budete ležet na lůžku a lékař vám na břicho nanese gel a přejíždí přístrojem, kterým získává obraz vašich orgánů.

Nadváha a urologie - jaký je vztah?

Často se stává, že pacienti, kteří trpí přebytečnými kilogramy mohou mít problémy i s močovým systémem. Nadváha může způsobit zvýšený tlak na močový měchýř, což může vést k častějšímu močení nebo inkontinenci. A jestli něco není příjemné, tak je to právě inkontinence. To si zase může zapsat můj Jakub, který zrovna projednává dietu pro našeho psa Bára. Báro je sice pes, ale i on musí dbát na svoji kondici, tak jako my lidé.

Preventivní prohlídky - proč bych měla jít?

Zatímco si my ženy pravidelně necháváme kontrolovat své prsy a dělohu, na urologii často zapomínáme. Je ale důležité myslet na to, že i náš systém močový potřebuje pravidelnou péči. Proto je dobré nechat si jednou za čas zkontrolovat močový měchýř i ledviny.

Rady a tipy pro návštěvu urologie

Co bych vám chtěla poradit? Především, nepanikařte. To je těžké, vím to. Ale pokud se vás lékař na něco zeptá, snažte se odpovědět co nejpřesněji. Myslete na to, že lékař je vaším spojencem, ne nepřítelem. Pokud budete mít strach z vyšetření, řekněte to svému lékaři. On je tu, aby vám pomohl. A také, nebojte se otázek. Pokud něčemu nerozumíte, zeptejte se. Je lepší se zeptat, než odcházet s pocitem nejistoty.

A ještě jedna věc. Lékaři jsou také jen lidé. Mají své dobré dny a své špatné dny. Pokud se vám zdá, že je váš lékař v nějaký den méně trpělivý, neberte to osobně. I oni jsou pod tlakem a často mají velmi náročný pracovní den.

To je vše, co byste měli vědět před návštěvou urologa. Doufám, že jsem vám pomohla zbavit se nějakých obav a že se teď na návštěvu urologa budete dívat trochu jinýma očima. A morem duše, hodně štěstí!

Komentáře

Napsat komentář