Co nesmíte jíst při problémech s močovými cesty: Strava a zánět

Úvod k zánětům močových cest

Mluvit o zánětech močových cest může být trochu „no, víte“, ale kdo z nás se s tím alespoň jednou v životě nesetkal? Je to nepříjemný zážitek, který vaši rutinu obrátí vzhůru nohama a nejraději bychom o tom mluvili stejně málo, jako se těšíme na zubaře. Není to téma, které by se příliš hodilo na romantickou večeři, pokud nechcete, aby váš partner utekl rychlostí světla. Ale mám tu pro vás zprávu – je důležité vědět, jak se bránit a co dělat, když už se to stane. Takže se s vámi podělím o několik poznatků, jak se s tímto zákeřným jevem popasovat, a hlavně co se nesmí dostat na váš talíř, když se vám do těla vloudí tyto malé potíže.

Kde se vzal, tu se vzal zánět

Není to jako pohádka, ve které se zjeví dobrá víla a vše je rázem v pořádku. Zánět močových cest může přijít nenápadně, a přesto může způsobit pořádnou bouři. Obvykle za to mohou bakterie E. coli, které si cestu zjednodušeně řečeno plavou proti proudu od vašeho ... no, víte kde, až do močového měchýře. A pokud mají dostatečně silný imunitní systém, otočí se na patě a jdou zase zpátky. Když se to ale nepovede, začne párty bakterií a vašim úkolem je je vyhostit co nejdříve. Proto je důležité vědět, jaké potraviny jsou naše spojence a které patří na černou listinu.

Jídlo, které bakteriím nevoní

Představte si to jako oslavu, na kterou nepozvete osoby, které by mohly narušit atmosféru. Mezi takové partybreakery v případě zánětu močových cest patří určité druhy jídel a nápojů. A vezměte si to od někoho, kdo má s tímto typem zábavy své zkušenosti – já. Když jsem se poprvé setkala se zánětem, nevěděla jsem, že si celý problém můžu ještě zhoršit jídlem. Měla jsem štěstí, že jsem měla skvělého lékaře, který mi poradil, jaké potraviny jsou pro bakterie jako pochodeň na sjezd duchů – zkrátka je vyplaší.

Cukr – sladký nepřítel

Zní to jako název mého nevydaného románu, ale cukr opravdu není vaším spojencem, když se snažíte bojovat se zánětem močových cest. Bakterie zkrátka cukru milují, je pro ně jako nekonečná večeře u bufetu. A tak, i když je pro mě osobně vzdát se sladkostí něco jako nechat si amputovat část těla, je to oběť, kterou je nutno při zánětu močových cest podstoupit. Pamatujte, že cukr není jen v bonbonech a čokoládě, ale také v nápojích, ovocných šťávách a dokonce i v rafinovaných sacharidech, které se nacházejí například v bílé mouce.

Alkohol a kofein: Nezávidím vám

Pokud mi někdo řekne, že musí na nějaký čas vyloučit z jídelníčku kávu a víno, už pesimisticky kroutím hlavou. Zvláště jako Češka bych měla geneticky zabudovanou potřebu alespoň jednoho z těchto dvou nápojů. Alkohol a kofein ale zvyšují podráždění močového systému a mohou způsobit další dehydrataci. Přiznám se bez mučení, že moje snaha o sobotní večerní koktejl skončila slzami a slibem, že se už kofeinu a alkoholu nedotknu, dokud si mé tělo nevyříká všechno s bakteriálními vetřelci.

Kyselé potraviny: Když je cítit po závadě

Lísat si ráno citron do vody, to je takový ten wellness trend, který se zdá být synonymem pro zdravý životní styl. Ale když bojujete se zánětem močových cest, kyselé potraviny, jako je citron, pomeranč nebo rajčata, mohou způsobit váš močový systém podráždění. Věřte mi, že najít jídla, která neobsahují rajčata, může být výzva sama o sobě. Přidáte-li k tomu ještě citron a pomeranče, ocitnete se ve světě plném nezáživného jídla, ale aspoň se vyhnete další bolesti a nepohodlí. Kdo by si pomyslel, že obyčejný citrus může být takový darebák, že?

Husté a pikantní potraviny: Když pálí jinak, než bychom chtěli

Mám lehkou pikantní povahu a ráda to podráždím také v kuchyni. Ale když přijde na zánět močových cest, pikantní jídla způsobují problémy. Spicy potravinyodrážděním močového traktu nepřidají a můžou situaci jen zhoršit. Husté potraviny, jako jsou například sýry, mohou zase způsobit, že tělo bude produkovat více slizu, což bakteriím usnadní přežití. Nejlepší rada, kterou jsem kdy dostala, byla: "Zuzi, drž se během téhle nepříjemnosti od těch pálivých chilli papriček co nejdál." Kdo by si myslel, že se jednou dobrovolně vzdám své milované mexické salsy?

Správná hydratace: Zalévejte, ale s rozumem

"Pi, pi, pi," říká se často, a ne, nemyslím to ve špatném. Dostatečná hydratace je klíčová pro flushování škodlivých látek i bakterií z těla. Ale co to znamená? Zalévat se jako zahrádka v nejparnější letní den – ale pozor, přemíra může vést ke spíše ke kouření, než ke kvetení. Není snazšího způsobu, jak zahnat bakterie, než malým přívalovým deštěm v podobě čisté vody. Ale jako milovnici bylinkových čajů mohl být problém v tom, že jsem si musela dávat pozor na to, co přesně pijí. Ne všechny bylinky jsou pro močový trakt poklad, některé jej mohou dále dráždit.

Zakazané ovocné lahůdky

Ovoce je takové malé zdravotní balíčky plné vitamínů a štěstí. Ale když se jedná o zánět močových cest, není všechno ovoce vytvořeno stejně. Mluvím tu hlavně o tom kyselém rodu. Brusinky jsou trochu výjimkou, neboť se jim přisuzuje prevence proti zánětům močových cest, ovšem některé brusinkové nápoje obsahují hodně cukru, který bakterie opravdu zbožňují. Takže pokud se chcete mazlit s brusinkami, hledějte na to, abyste si zvolili co nejpřirozenější formu bez přídavku cukru.

Závěrečné osvěžující tipy

Ačkoliv se to může zdát jako kulinářská past, vždy existují alternativy, které nám mohou pomoci přežít tuto těžkou dobu bez pocitu, že jsme ve stravovacím vězení. Objevte radost z vaření s bylinkami, jež jsou přátelské k našemu močovému traktu, jako je petržel nebo fenykl. Nezapomeňte na vyváženost a různorodost stravy, která podpoří vaše tělo v boji proti vetřelcům. A možná najdete i nové oblíbené pokrmy, které vás budou bavit i po vyléčení zánětu. Kéž vás tedy moje rady navedou na cestu k rychlému uzdravení a nechť se vám zdraví daří bez větších překážek!

Komentáře

Napsat komentář