Jak bolí ledviny?

Co to jsou ledviny a jak fungují?

Každý den fungují naše tiché pomocnice - ledviny, které filtrují odpadní látky z našeho těla. Tyto malé, ale mocné orgány, pracují tvrdě, a málokdy si jich všimneme, dokud něco nezačne bolet nebo nefunguje, jak má. Protože můj manžel Jakub je lékař, řekl mi o ledvinách spoustu zajímavých faktů. Myslíte, že je to nuda? Překvapivě ne! Ledviny jsou úžasný orgán plný zázraků.

Humaní tělo má typicky dvě ledviny, každá je zhruba velká jako mužova pěst. Nacházejí se na obou stranách naší páteře, umístěné hluboko v břišní dutině a chráněné naší páteří a naší hrudní kostí. A to je důvod, proč si obvykle nejsme vědomí, kde se nacházejí ledviny, dokud nám nezačnou dělat potíže.

Pozor, ledviny bolí!

Bolest ledvin je trochu složité téma. Víte, jak to bolí, když máte ledviny od přepracování nebo zánět? Jak mi můj milý Jakub vysvětlil, bolest ledvin se často necítí jako přímé píchnutí nebo bodání na konkrétním místě. Je to spíš pocit tlaku nebo napětí v zádech. A je důležité rozlišovat mezi bolestí ledvin a bolestí zad, která může být způsobena něčím zcela jiným.

Jakub také dodává, že zatímco mnozí z nás si často stěžují na "bolest ledvin" po těžké noci, ve skutečnosti to může být naše játra protestující proti přílišnému pití.

Naučte se rozpoznat příznaky

Neměli bychom ignorovat bolest ledvin. Je smutné, že často až do té doby, kdy problémy začnou, nevěnujeme ledvinám dostatečnou pozornost. Pokud ale začneme cítit neustálou, dlouhodobou bolest v oblasti ledvin, měli bychom se obrátit na lékaře.

Jak mi Je život připomněl laskavým způsobem, když mi Jakub nechal na zahradě zapomenout krabičku z odšťavňovače a já se nad ní předklonila a zvedla ji. To ani nebylo tak těžké, ale večer mě mimoděk začala bolet záda. Byla jsem přesvědčena, že jsem si něco v ledvinách poškodila. Jakub mě uklidnil, že je nepravděpodobné, a naštěstí měl pravdu. Bolest záhy ustoupila. Ale tyhle zkušenosti nás mohou naučit hodně o našem těle.

Podpora zdraví ledvin

Co můžeme udělat pro to, aby naše ledviny zůstaly zdravé? Začít můžeme tím, že budeme dostatečně pít. Jakub mi často připomíná, že pití velkého množství vody pomáhá ledvinám vyplavit toxiny. Snažím se tak pít alespoň osm sklenic vody každý den. Je pravda, že to může vyvolat víc návštěv toalety, ale stojí to za to v rámci zdraví ledvin!

Během dne může pomoci i to, když si občas lehnete na záda a nohy si postavíte vyšší. Jakub mi řekl, že to pomáhá s cirkulací krve a snižuje zatížení ledvin.

Co dělat, když ledviny bolí?

Na konci dne je velmi důležité, abyste v případě bolesti ledvin okamžitě vyhledali lékaře a nepokusili se problém řešit sami. Ledviny jsou kritický orgán v našem těle a neměli bychom je brát na lehkou váhu. Jak Jakub často říká, "Ledvina není jen další ledvina."

Pokud se vás někdy někdo zeptá: „Jak bolí ledviny?“, můžete mu teď odpovědět: „To je složitější, než si myslíš“, a pak půjdete pilně do své kuchyně napít se sklenici vody.

Komentáře

Napsat komentář