Jak bolí zánět močových cest?

Co je zánět močových cest a jak se projevuje?

Teď se mě možná ptáte: 'Zuzano, jak vůbec poznám, že mám zánět močových cest?' No, pokud jsem něco zjistila ze svých zkušeností, a věřte mi, s tímto problémem jsem se už párkrát setkala, je to, že když začne vaše intimní oblast vyzařovat více bolesti než váš život bez kávy, můžete si být jistí, že se něco děje. Zánět močových cest se projevuje jako nepříjemné popíchání nebo pálení při močení. No a také, nedokážete odolat návštěvě toalety ani na minutu. Ať už jste na konferenci, uprostřed důležitého schůzky nebo, představte si, jste jako já, rodič, který se snaží uklidit chaos, který po sobě zanechal Šimon na zahradě.

Jak k zánětu močových cest dochází?

Bakterie jsou zkrátka všude. Ale když se tyto malé darebáci rozhodnou usadit se ve vašem močovém systému, dají vám to pořádně sežrat. Zánět močových cest většinou způsobují bakterie E. coli, které normálně žijí v našem střevě. Tato potvora ale není jediným viníkem. Další bakterie, jako třeba Staphylococcus saprophyticus, se také ráda vyskytuje u žen. A proč je to tak? No, milé dámy, náš krátký močový kanál je pro bakterie jako královská cesta. Bakterie se proplouží až do močového měchýře a vytvoří tam svou malou kolonii. A nechte mě vám říct, že výsledný zánět je nepříjemnější než poslech Šimonova nekonečného povídání o dinosaurech po páté ráno.

Jaký má zánět močových cest vliv na těhotenství?

Povím vám příběh. Když jsem byla v těhotenství, měla jsem zánět močových cest. Je to dost běžné u těhotných žen, protože se zvyšuje množství tekutin v těle a hormonální změny v těhotenství mohou vést k zvýšenému riziku infekce. Ale nebojte se, s pravidelnými lékařskými prohlídkami a dodržováním hygienických zásad můžete tyto problémy minimalizovat. Jenže tenkrát jsem se o tom moc nezajímala a stále jsem byla zaneprázdněna tím, jak se poprat se všemi těhotenskými obtížemi, přemýšlením o tom, co mám koupit pro miminko, a plánováním, jak vše zvládnu. Jak jsem ale zjistila, přehlížení příznaků zánětu močových cest byla obrovská chyba.

Jaký je nejlepší způsob, jak léčit zánět močových cest?

Představte si, že vás probouzí Šimon uprostřed noci, protože se mu zdálo, že ho pronásleduje dinosaurus. No, mě to probouzelo intenzivní pálení a neustálá nutkání chodit na toaletu. Jak jsem se rychle nechala vyšetřit a byla mi diagnostikována infekce močových cest, uvědomila jsem si, že zánět močových cest není něco, co bych mohla přehlížet. Léčba zánětu močových cest obvykle spočívá v podávání antibiotik na předpis od lékaře. A důležité je také pít hodně tekutin, aby se bakterie vyloučily z těla. Mimochodem, dobrým tipem je také omezit konzumaci kofeinu, alkoholu a pikantních jídel, které mohou podráždit močový měchýř. Takže naše oblíbené víno a čipсы musí počkat, alespoň do doby, než se zánět uklidní.

Prevence zánětu močových cest

O prevenci se mluví vždycky až potom, co se všechno zvrhne, ale jak praví staré dobré české přísloví "lépe předejít, než léčit". Pití hodně tekutin, a to především vody, pomáhá flushovat bakterie z těla. Dále se doporučuje močit co nejdříve po sexuálním styku. No a také je vhodné nosit volnou a vzdušnou spodní prádlo, které podporuje lepší cirkulaci vzduchu a tím pomáhá prevenci proti bakteriím. A samozřejmě, dodržujte základní hygienické návyky. Taková malá důležitá pravidla, která nám však mohou ušetřit nepříjemné momenty.

Moje závěrečné tipy a rady

Moje poslední rada? Vždy, když pocítíte jakékoli příznaky, které by mohly naznačovat, že máte zánět močových cest, neváhejte a obraťte se na svého lékaře. Představte si, jak obtížné je sledovat Šimona, když je v plné pohodě, natož pak, když se snažíte zvládnout bolest související s infekcí močových cest. Není to zrovna idylka, že? A pokud jste někdy měli zánět močových cest, určitě pro vás můj příběh není nic nového. Ale pokud jste byli to šťastnější, ať už vás tento článek inspiroval k tomu, abyste si byli více vědomi svého těla a pokud si něco není v pořádku, okamžitě to řešili, než na to doplatíte jako já. Pamatujte, že starost o tělo není jen o dietách a cvičení. Je to také o tom, být v dobrém zdraví a péče o všechny části našeho těla, včetně naší intimní oblasti.

Komentáře

Napsat komentář