Jak na hyperaktivní močový měchýř?

Co to je hyperaktivní močový měchýř?

Zdravím vás, milé přítelkyně! Dneska si popovídáme o něčem, co já osobně nazývám 'moje malá nepříjemnost'. Ano, mluvím o hyperaktivním močovém měchýři. A není to žádný výmysl, je to skutečné zdravotní onemocnění. Těžko uvěřitelné, že? Ale pokud jste jako já, a váš močový měchýř má tendenci se stát trochu příliš vzrušeným, pak víte, o čem mluvím.

Hyperaktivní močový měchýř je stav, kdy močový měchýř vytrácí kontrolu nad svou schopností udržovat moč. To může způsobit náhlou potřebu jít na záchod a dokonce nekontrolované úniky moči. A pro nás ženy, to může být opravdu frustrující a zahanbující. Ale nebojte se, nejste samy. Statistiky ukazují, že až 12-17% Evropanů trpí tímto stavem, tedy je to poměrně běžné.

Jaký je příčina hyperaktivního močového měchýře?

Co vede k hyperaktivnímu močovému měchýři, je stále předmětem intenzivního výzkumu. Ale některé z nejběžnějších příčin mohou zahrnovat problémy s nervy, které ovládají močový měchýř, hormonální nerovnováhu nebo dokonce poškození močového měchýře. A s přibývajícím věkem se riziko rozvoje hyperaktivního močového měchýře zvyšuje, takže to je něco, na co bychom všechny měly dávat pozor.

Před několika lety jsem prošla fází, kdy jsem nemohla ani sedět v kině bez toho, aniž bych musela během filmu utíkat na záchod. To bylo poprvé, kdy jsem si uvědomila, že něco není v pořádku. Bylo to strašně nepříjemné a stresující, ale byl to ještě začátek mé cesty k pochopení a léčení mého hyperaktivního močového měchýře.

Co může pomoci?

Existuje mnoho způsobů léčby hyperaktivního močového měchýře, a nejlepší je vzít to do svých rukou a začít se o své tělo starat. Prvním krokem je najít dobrého urologa. Ale nezapomeňte, i když lékaři mohou být skvělí, naše vlastní tělo je naše nejlepší lékařka, takže poslouchejte své tělo a dávejte mu, co potřebuje.

Mezi možnosti léčby patří léky, fyzická terapie, biofeedback a dokonce i operace. Ale nebojte se, ne všechny tyto možnosti jsou pro každou ženu nutné. Mě osobně pomáhá kombinace léků a fyzické terapie. Ale každá žena je jiná, takže je důležité najít to, co pro vás funguje nejlépe.

Význam správné stravy

Jedním z nejdůležitějších aspektů péče o hyperaktivní močový měchýř je strava. Držet se zdravé a vyvážené stravy je zásadní. Ale měli byste se také vyhnout některým potravinám a nápojům, které mohou zhoršovat příznaky. Alkohol, kofein, citrusové plody, pikantní jídlo a některé umělé sladidla můžou podráždit močový měchýř a způsobit jeho nadměrnou aktivitu.

Dokonce i některé druhy ovoce a zeleniny, jako jsou rajčata a citrusové plody, mohou podráždit močový měchýř. Nevěřila jsem, že bych se někdy mohla vyhnout svým oblíbeným potravinám, ale věřte mi, stojí to za to. A pokud máte jídelníček plný omezení, existuje spousta alternativ, které mohou uspokojit vaše chuťové pohárky.

Pitný režim a hyperaktivní močový měchýř

Možná si myslíte, že byste měli pít méně, pokud máte hyperaktivní močový měchýř, ale opak je pravdou. Je důležité dostatečně se hydratovat, protože dehydratace může vést k koncentrovanější moči, což může podráždit močový měchýř.

Ale zároveň byste měli být obezřetní s tím, co pijete. Některé nápoje, jak jsem již zmínila, mohou podráždit močový měchýř. Abyste se vyhnuli zbytečnému podráždění, měli byste se držet čisté vody. Pokud je to pro vás příliš nudné, zkuste přidat trochu okurky nebo máty do své vody pro přírodní chuť.

Fyzická cvičení a hyperaktivní močový měchýř

Kdo by si myslel, že cvičení může pomoci s hyperaktivním močovým měchýřem? Ale je to pravda. Specifická cvičení, jako je cvičení Kegelůvých svalů, mohou posílit svaly pánevního dna a pomoci kontrolovat močový měchýř.

Pravidelné cvičení může také pomoci snížit stres a udržet vaše tělo v nejlepší kondici. Ale pamatujte, nikdy nejděte na záchod přímo před cvičením. To by mohlo způsobit, že se vaše tělo naučí, že je třeba jít na záchod vždy, když pocítíte třísku nátlaku na močový měchýř.

Psychologie a hyperaktivní močový měchýř

A konečně, neměli bychom zapomínat na psychologický aspekt hyperaktivního močového měchýře. Je to něco, čím my ženy někdy trpíme téměř stejně jako fyzickými symptomy. Neustálé starosti o to, kde je nejbližší záchod, mohou být vyčerpávající a mohou vás připravit o radost z života.

Měla jsem štěstí, že jsem našla skvělého psychologa, který mi pomohl pracovat na mé úzkosti v souvislosti s močením. Teď už nejsem tak nervózná z dlouhých autovýletů nebo z výlety do divadla. Naučila jsem se být v pohodě s tím, že můj močový měchýř je prostě o něco aktivnější než u ostatních lidí, a to mi pomohlo vést šťastnější a spokojenější život.

Komentáře

Napsat komentář