Jak předejít infekci močových cest po pohlavním styku: Efektivní strategie a tipy

Proč je prevence zánětu močových cest důležitá?

Víme to všechny, ten neblahý pocit, když se najednou objeví pálení při močení a začneme v duchu procházet apatyku v hledání brusinek nebo spoléhat na staré dobré domácí léčivé přísady. Jo, přiznám se bez mučení, že i já jsem se již několikrát s tímto rafinovaným a nežádoucím stvořením jménem zánět močových cest potkala. No řekněte, proč to vždycky musí přijít v ten nejméně vhodný čas? Ale moudrá žena, co jsem, jsem se nenechala. Po letech sváření se s tímto onemocněním jsem přišla na zpzoby, jak mu efektivně předejít. A protože jsem nezištná, rozhodla jsem se s vámi, moje milé čtenářky, podělit o to, jak zánětu močových cest po sexu zabránit.

Tajný život našich močových cest

Abychom pochopily, jak se bránit útoku zánětu, musíme si trochu osvětlit, co to vlastně infekce močových cest (IMC) jsou. Tyto potvory se vloudí do našeho těla nejčastěji přes močovou trubici a znesvětí si okolí močového měchýře nebo dokonce ledvin. Zvláštní je, že nám ženám se tyhle nezvané návštěvy stávají častěji než mužům. To je asi proto, že máme močovou trubici kratší a infekce má tak menší cestu dovnitř. Není to fér, říkám vám! Ale pánové, nepodceňujte to, mohou se dostavit i k vám. A jak to všechno souvisí se sexem? No, při sexu se může stát, že se dostanou bakterie, které normálně žijí v okolí genitálií, do močové trubice a způsobí zmatek neboli zánět.

Hydratace je klíčem

Základ základů, milé dámy, je pít, pít a zase jen pít. A nemyslím tím samozřejmě tequilu (i když ta může občas pomoci k jiným příjemným momentům, kdy naše močové cesty nejsou v ohrožení). Voda je váš rytíř v lesklé zbroji, když přijde na záněty. Dostatečná hydratace zajistí, že se bakterie, které se snaží způsobit ten záhadný zánět, neusadí tak snadno ve vaší močové trubici, neboť budou pravidelně splachovány proudící vodou. Představte si to jako řeku, kterou nemůže zacpat ani nejdrzejší hráz z bakterií. Doporučované množství? Nejméně těch magických osm sklenic denně, a pokud můžete, tuto dávku zvyšte po každém intimním setkání.

Močení před a po sexu: Vítej v klube, kamaráde!

A teď k praktičtější radě. Jistě jste to někde už slyšely, ale opakování je matka moudrosti, takže to neublíží. Vyprazdňování močového měchýře před sexem a zejména pak ihned po sexu pomáhá vyplavit ty nechtěné bakterie ven z našeho systému dříve, než se rozhodnou uspořádat si piknik. Je to jednoduchý krok, který může udělat velký rozdíl. Představte si, jak máte po vášnivém večeru chuti se vydat na cestu k toaletě, ale věřte mi, vaše močové cesty vám budou zpívat chválu, když to vydržíte pár minut cestou k zachránce, záchodové míse.

Nepodceňovat správnou hygienu

Mluvme o hygieně, ale tak té správné, žádný extrémismus tu není potřeba. Mýt se správně znamená, že jsem neustále povinná nejen před sexem, ale i po něm si dopřát jakousi ceremonii čištění. Mytí od předu dozadu je jedno z pravidel, kterého bychom se měly držet. Budeme tak zabraňovat přesunu bakterií z analní oblasti do okolí močových cest. Tohle je vlastně důležité i když nejdete na rande. A prosím vás, žádné parfémované mýdla nebo gely, které by mohly podráždit naše citlivé části těla a způsobit více škody než užitku. Neboť, jak moc miluji vůni vanilky, moje močová trubice ji nemusí ocenit úplně stejně.

Strava, která pomáhá

Neméně důležitá je i naše strava. Rozhazuji se tímto tématem jako profi, protože i jídlo hraje velkou roli při prevenci zánětů močových cest. Některé potraviny jsou skvělými bojovníky proti těm nepříjemným malým bakteriím, které nám dělají ze života peklo. Jak jsem zmínila dříve, ty brusinky jsou parťáci. Proč si nemyslíte, že když je něco tak kyselé a nahořklé, musí to být pro něco dobré, že? Ale věřte mi, tyhle drobné bobulky mají schopnosti, jakými je například zabránění tomu, aby se bakterie usazovaly na stěnách močového měchýře. Nemám-li zrovna chuť na brusinkový džus, zaměřuji se na jiná potraviny, jako je česnek, zázvor, nebo třeba voda s citronem. Víte, co mají společného? No přeci, že jsou antibakteriální a protizánětlivé. To je jako mít malou armádu ve vaší kuchyni připravenou bojovat proti nepřátelským bakteriím.

Stres, nepřítel ve stínu

Nechtěla bych zhodnocovat tyto řádky takovým temným tématem, jako je stres, ale bohužel musím. Tenhle tichý zabiják dokáže zapříčinit takové zdravotní potíže, že my, ženy, bychom mu měly přisoudit hlavní roli v hororovém filmu o naší pohodě. Stres oslabuje imunitní systém a otevírá dveře infekcím, včetně zánětů močových cest. Takže meditace, jóga, procházky ve vzdušném parku nebo to čtení knihy u kávy – nezapomínejte na to. Vaše tělo vám za tu péči o psychickou rovnováhu jistě poděkuje.

Pamatujte na to, milé dámy, že boj proti zánětům močových cest je maraton, ne sprint. Nejde jen o ty konkrétní okamžiky, ale o celkový životní styl. Dělám toho hodně, abych se těmto invázím zlých bakterií vyhnula, ale za to stojí. Zdraví je přeci jen to nejvzácnější, co máme, a já ho nehodlám lehkovážně riskovat kvůli malým radovánkám bez následné péče. Doufám, že tyto moje tipy pomohou udržet váš močový systém v plné formě a vy se tak budete moci věnovat tolik důležitější věci ve vašem životě – těm sladkým a vášnivým chvílím, které tu přece jen musíme řádně užít! Usmějte se na zdraví a buďte šťastné, a pokud se vám někdy dostane do cesty zánět, a řekněme si otevřeně, že se to může stát každé z nás, neztrácejte svou bojovou vůli a pamatujte, že jste dozajista ne samy v tomhle boji. Chat, skupiny podpory a vaše oblíbené blogerky vám mohou být oporou a zdrojem užitečných informací, a já, Zuzana, budu jednou z nich, co vám budou tleskat na té cestě k lepšímu zítřku. A teď pokračujte ve vašem úžasném dni, ale s pamětí, jak udržet ty určité části vašeho těla v pohodě a bez ohrožení!

Komentáře

Napsat komentář