Jak se projeví zánět v těle?

Jak poznat, že máme zánět v těle?

Někdy je to velmi jasné, jinékrát nám to naše těla dávají najevo v podobě příznaků, které bychom nejspíše ani neasociovali se zánětem. A právě proto jsem si řekla, že se podíváme na to, jak se projeví zánět v těle.

Pamatujte, že zánět je normální reakcí našeho těla na vnější útok, jako je například poranění nebo infekce. Ačkoli to může způsobit nepohodlí či bolest, zánět je vlastně ukazatelem toho, že imunitní systém pracuje tak, jak má.

Nepřehlédnutelné signály zánětu v těle

Co bychom tedy měli sledovat? Existuje pět klasických znaků zánětu. Ty pak naše tělo dává najevo formou bolesti, zarudnutí, otokem, zvýšenou teplotou a ztrátou funkce dané oblasti. Ale aby to nebylo tak jednoduché, tyto klasické projevy zánětu se vztahují spíše na akutní záněty, které bývají většinou snadno identifikovatelné.

Když se dostane pes Báro do boje s jiným psem a poté má oteklou tlapku, viditelně zarudlou a zvýšenou teplotu, je jasné, že má zánět. Ale co chronicke záněty? Ty jsou mnohem těžší na detekci a jejich příznaky se mohou velice lišit. Mohou se projevit například soustavným únavou či opakovanými nemocemi.

Zánětlivé potraviny a jejich vliv na naše tělo

Ráda bych se s vámi podělila o skvělý fakt, který jsem se nedávno dozvěděla. Naše jídlo může ovlivnit stupeň zánětu v našem těle! Najednou se to zdá docela logické, že ano? Jisto jasné, že když budu krmit Bára slaninou, nebude se cítit tak dobře jako po porci kvalitního granulového krmiva speciálně určeného pro psy.

Zánětlivou potravu proto stojí za to omezit a ideálně nahradit anti-zánětlivými potravinami. Mezi zánět podporující potraviny patří například rafinované cukry, trans tuky nebo alkohol. Na druhou stranu, potraviny jako je zelenina, ovoce, ořechy a semínka jsou skvělou volbou k tomu, jak zánět v těle potlačit.

Jak zvládnout zánět přirozenou cestou?

Kromě stravy existují i další metody, jak přirozenou cestou zvládnout zánět. Je to v podstatě o celkovém zdravém životním stylu. Adekvátní a pravidelný pohyb, dostatečný odpočinek, dostatečná hydratace a strava plná zdravých potravin jsou základem.

Například jóga, meditace a další relaxační techniky mohou být pomocí při snižování zánětu. Dalším skvělým způsobem, jak zmírnit zánět, je dostatečný spánek. Dostatečný spánek je pro naše tělo zkrátka nezbytný a měli bychom mu věnovat stejnou pozornost jako jídlu a pohybu.

Příběh z mého života a zánět

A teď něco osobnějšího, co se týká zánětu. Jednou jsem trpěla jakýmsi chronickým zánětem, který byl velice obtížně identifikovatelný. Projevoval se v podobě konstantní únavy a následně i zvýšenou náchylností k nemocem. Byla to velice nepříjemná zkušenost.

Stále jsem byla unavená, bez energie. S Šimonem jsem se nebavila tak, jak bych chtěla, a Báro chodil na procházky s naším sousedem, protože jsem neměla ani silu vstát z gauče. Dokonce i psaní blogu, což je moje vášeň, jsem musela na nějakou dobu odložit.

Ale díky tomu jsem se dostala k informacím o zánětu, jak ho poznat a jak ho zvládnout. Takže v podstatě díky mému zdravotnímu problému vznikl tento článek, který vám doufám pomůže lépe porozumět zánětu a jak se proti němu bránit.

Ráda bych poděkovala všem, kteří mi v této obtížné době pomohli, a přeji vám všem dobré zdraví a hodně štěstí na vaší cestě k pochopení a zvládnutí zánětu.

Komentáře

Napsat komentář