Jak se projevuje únik moči?

Co to je únik moči?

Únik moči? Vím, že to zní hrozivě. Ale dobrá zpráva? Není to tak strašné, jak to zní! A vlastně je to mnohem častější, než si mnozí z nás dokážou představit. Já sama jsem se musela vypořádat s tímto problémem během svého života. Ale o tom později.

Pod termínem únik moči rozumíme nechtěné uvolnění moči mimo kontrolu. To může nastat například při kašlání, smíchu, běhání nebo jiné fyzické aktivitě, což se odborně nazývá stresová inkontinence. Ale může se stát i náhle bez nějakého zjevného důvodu – což se nazývá urgentní inkontinence. Únik moči je tedy poměrně široký pojem, který zachycuje mnoho různých typů a stupňů inkontinence.

Proč k této potíži dochází?

Type o úniku moči je skutečně mnoho a všechny mají své odlišné příčiny. V základu jde ale o to, že určité svaly a struktury, které by měly regulovat průtok moči z těla, z nějakého důvodu nefungují správně. Tento problém může být spojen s oslabením svalů dělohy nebo pánevního dna u žen, nebo problémy s prostatou, které jsou časté u mužů. Ale může to být také důsledek nějakého neurologického problému, jako je Parkinsonova choroba nebo multiplicita sclerosis.

Stojím zde a remindedly, jak jsem jednou během hry se svým psem Bárem, zjistila, že nemohu zastavit určitou... tekoucí situaci. Bylo to trapné, ale také mě to přimělo k tomu, abych se zamyslela nad tím, co se v mém těle děje.

Diagnostika úniku moči

Prvním krokem, když si začnete všímat nechtěných „úniků“, je navštívit lékaře. On vám může předepsat řadu testů a vyšetření, které pomohou určit příčinu toho, co se děje. Tyto vyšetření mohou zahrnovat krevní testy, testy moči, ultrazvuk, rentgenové vyšetření nebo například cystoskopii.

Sama jsem prošla těmito vyšetřeními a i když nebyly vždy příjemné, byly nezbytné pro to, abych zjistila, co se děje. Nakonec se ukázalo, že mám něco, co se nazývá „přetížená močová inkontinence“, což je kombinace stresové a urgentní inkontinence.

Možnosti léčby

Když už víte, co způsobuje úniky moči, můžete se pustit do hledání řešení. A to je ta skvělá zpráva! Existuje řada možností léčby, které mohou pomoci. Může to zahrnovat vše od změny stravy a životního stylu, přes léky, až po operace. Ale to nejlepší? Ze všech těchto možností si můžete vybrat tu, která bude pro vás nejlepší.

Moje léčba zahrnovala kombinaci léků, fyzioterapie a určitých změn v mém životním stylu. A hádejte co? Pomohlo to! Jsem nyní schopna vést normální život a nemusím se neustále obávat úniků.

Život se únikem moči

Vím, že život se únikem moči může být frustrující a někdy až ponižující. Ale chci, abyste věděli, že nejste v tom sami. A zároveň, že toto není něco, s čím byste měli a museli žít. Existují způsoby, jak se s tímto problémem vypořádat, a je načase, abychom o nich dali vědět!

Když jsem poprvé zjistila, že mám únik moči, cítila jsem se velmi osamělá. Ale když jsem se začala o tom více bavit, zjistila jsem, že jsem vlastně daleko od toho, abych byla sama. A tak jsem se rozhodla podílet se o svůj příběh a informace, které jsem zjistila, s ostatními. Protože věřím, že čím více budeme o těchto věcech hovořit, tím víc můžeme pomoci sobě i ostatním.

Ta cesta dopředu

Takže, co je tedy cesta vpřed, když máte únik moči? Prvním krokem je, jak jsem již zmínila, navštívit lékaře a zjistit, co je příčinou. Poté přichází léčba a úprava vašeho životního stylu, pokud je to potřeba.

Pro mě tohle vše znamenalo spoustu změn. Musela jsem se naučit nové způsoby, jak se vyrovnat se svými symptomy a také jsem musela změnit některé věci v mém životním stylu. Ale na konci dne? Bylo to to stojí. Protože teď můžu žít svůj život bez obav o to, kdy příští únik moči nastane.

Komentáře

Napsat komentář