Jak začíná inkontinence?

Co je inkontinence a jak začíná?

Pojďme si prvně vyřešit jedno malé nedorozumění. Inkontinence není nikým jiným než námi všemi dobře známá neschopnost zadržet moč. No, nezadržet moč...nezní to pro někoho z nás strašně? Když to řeknu nahlas, přiznám se, že je to hodně děsivé. Ale, víte co? Je tu dobrá zpráva! Inkontinence není nevyhnutelná. Není to něco, s čím se musíte prostě smířit, protože stárneme. A to je, co se snažím zdůraznit v tomto článku. A na tomto místě bych ráda zmínila, že inkontinence může postihnout kohokoli, bez ohledu na věk. Překvapivě inkontinence začíná velmi tiše a pomalu. Pojďme se podívat na několik způsobů, jak inkontinence začíná.

Rozlišení typů inkontinence

Mohla bych vám tady povídat o různých typech inkontinence, ale to by byl jen dlouhý seznam slov, které by vás jen zmatily. Proto si pojďme jen vysvětlit dva hlavní typy, kterými jsou stresová a urge inkontinence. Stresová inkontinence je ten typ, který začíná potížemi zadržet moč při náhlých pohybech, jako je kýchání, smích nebo zvedání těžkých věcí. Zatímco urge inkontinence je ten typ, kdy je těžké zadržet moč, když nás přepadne náhlá nutkání jít na toaletu. A pak je tu ještě smíšená inkontinence, která je kombinací obou.

První příznaky, na které si dát pozor

Inkontinence je zrádná a její první příznaky mohou být velmi nenápadné. Někdy to může být jednoduše pocit, že musíte jít na toaletu častěji než dříve, nebo více noci musíte vstávat na toaletu. Jindy to může být pocit, že vaše močový měchýř není úplně prázdný, i když jste právě byli na toaletě. Tyto příznaky se mohou vyskytovat samostatně, nebo v kombinaci s ostatními. Důležité je neignorovat je, protože mohou být varovným signálem, že se něco děje.

Najděte si svůj "únikový plán"

Pokud jste si začali všímat prvních příznaků inkontinence, je vhodný čas začít s plánováním toho, jak situaci zvládnout. Znamená to, že je v pořádku se se svými příznaky podělit s lékařem a probrat je. A věřte mi, není to nic, za co byste se měli stydět. Vězte, že lékaři jsou tu, aby nám pomohli, a nikoli aby nás posuzovali. A pamatujte, že inkontinence je zcela léčitelná, pokud se jí věnujete včas.

Prochází-li tím člověk sám?

Myslím, že je důležité zdůraznit, že s inkontinencí nejste sami. Je to velmi běžný problém, který je často tabuizovaný jen proto, že se týká našeho močového systému. Ale to je naprosté nesmysl! Mnoho lidí trpí inkontinencí, takže není důvod se cítit omezeni nebo vyděleni. A pokud vám to pomůže, můžete se spojit s lidmi, kteří procházejí stejnými věcmi, jako jste vy. Existuje spousta skupin a fór, kde můžete sdílet své zkušenosti a najít podporu.

Inkontinence a děti: Můj příběh

Abych vám ukázala, jak běžný tento problém je, dovolte mi podělit se o můj vlastní příběh. Jsem maminka a jmenuji se Zuzana a, ano, i já jsem měla problémy s inkontinencí. Vše začalo, když jsem měla mého syna Šimona. Punkce při porodu mi způsobily, že jsem měla problémy se střevní inkontinencí. Bylo to hrozné a cítila jsem se velmi ztrapněná. Ale pak jsem se sebrala a začala jsem hledat informace a pomoc. Prošla jsem si celým procesem léčby a dnes můžu říct, že jsem téměř úplně vyléčená. A pokud to dokážu já, dokážete to i vy.

Tipy a rady pro život s inkontinencí

A nakonec, ale ne nejméně důležité, jsou zde některé tipy a triky, jak lépe žít s inkontinencí. První je zvýšit příjem tekutin. To může znít kontraproduktivně, ale pitím většího množství vody může pomoci snížit koncentraci moči a tím ulevit od nepříjemných příznaků. Dalším tipem je věnovat pozornost stravě. Některé potraviny a nápoje, jako je kofein nebo kořeněné jídlo, mohou podněcovat močový měchýř a zhoršovat inkontinenci. Posledním tipem, ale velmi důležitým, je pravidelné cvičení. Kegelovy cviky, které posilují pánevní svaly, mohou být velmi účinné při léčení inkontinence.

Věřím, že jsem pro vás sepsala dostatek informací k tomu, abych vás zasvětila do toho, co je inkontinence a jak začíná, cesta samozřejmě pokračuje. Ale pamatujte, že i když může inkontinence začít tiše a pomalu, s dostatkem informací a správnou pomocí můžete zvládnout jakýkoli problém, který vás čeká.

Komentáře

Napsat komentář