Kde bolí prostata?

Co je to prostata a kde ji najdete?

Někdy se o ní mluví jako o "mužském G bodu". A ne, rozhodně tím myslíme něco o něco méně svůdné než exotickou dovolenou na Havaji. Každý muž je s ní obdařený, ale skoro nikdo přesně neví, kde se nachází. Ano, mluvíme o prostatě. Ale kde tedy ta záhadná prostata je? Věřte mi, i já jsem se to divila, když mi to Jakub, můj manžel, jednou vysvětloval. Prostata, milé dámy a pánové, leží pod močovým měchýřem a před konečníkem mužů. Ano, dost se toho tam nachází.

Proč prostata bolí?

Prostata jako taková nemusí bolet. Vlastně, když je vše v pořádku, byste měli o ní vědět jen z vašich školních učebnic biologie. Ale co když začne bolet? No, to už je potom problém. Většinou je to způsobené zánětem, nebo horším případem, rakovinou. A věřte mi, to není žádná legrace! Když bolet začne, je to obvykle poměrně dost nesnesitelné. Proto je velmi důležité znát příznaky a dopřát své prostátě náležitou péči.

Příznaky bolesti prostaty

Víte, jak poznat, že se něco děje s prostatou? No, samozřejmě, že nevíte! To není věda o raketách, ale také to není zrovna intuitivní. Bohužel, bolest prostaty může přinést řadu dost nepříjemných příznaků. Může se objevit pocit těžkosti v podbřišku, pálení při močení nebo dokonce krev v moči. Tohle vše jsou signály, které by měly zazvonit na poplach.

Diagnostika a léčení bolesti prostaty

Když se jednou dostaví příznaky bolesti prostaty, je na čase sehnat lékaře. Ano, vím, že to může být nepříjemné. Dokonce i Jakubovi se nechtělo jít na vyšetření, ale po troše povzbuzení se přemohl. A já mu to dodnes děkuju. Lékař mu udělal řadu testů a nakonec mu byla diagnostikována zánětlivá prostatitida. Léčba byla dlouhá a náročná, ale nakonec se vše zlepšilo.

Preventivní péče o prostatu

Kérní návštěva u lékaře není jediný způsob, jak se starat o svou prostatu. Existuje spousta věcí, které muži mohou dělat sami pro sebe, aby jejich prostata zůstala v dobrém stavu. Jde o věci jako pravidelné cvičení, správná strava nebo dostatek tekutin. A co je nejdůležitější, je třeba sledovat svůj životní styl. Tabákový kouř, alkohol a špatná strava jsou totiž největšími nepřáteli prostaty.

Dožít se stáří s „zdravou prostatou“

Nakonec mi dovolte dodat jednu poslední myšlenku. Nezáleží na tom, jestli jste muž nebo žena, mladý nebo starší, prostata je součástí našeho těla a jako taková zaslouží naši péči. Nepřehlížejme tedy své tělo a věnujme mu pozornost, kterou si zaslouží. Ať už jde o pravidelné lékařské kontroly nebo o změny životního stylu, dělejme vše pro to, abychom si mohli užívat zdravého a aktivního života co nejdéle. Ať už jsem kdekoli a jsem kýmkoli, vždy si pamatujte na svou prostu a starajte se o ni.

Komentáře

Napsat komentář