Kde bolí zánět ledvin?

Perkutánní přístup bolestí ledvin

Musím přiznat, že otázka "Kde bolí zánět ledvin?" nebyla jednou, na kterou bych měla jednoznačnou odpověď. Ne, nejsem doktorka, ale jako někdo, kdo trpěl akutním zánětem ledvin, mohu vám říct, že to bolelo všude. Mně začalo bolet vpravo, v oblasti, kterou bych popsala jako 'oblast ledvin'. Potom se to rozšířilo na dolní část zad, jakoby někdo stlačil na ni závaží. Představte si, jak by se cítilo, kdyby někdo na váš zádech položil těžkou skříň - tak nějak to vypadalo. Ale nejen to, s každou minutou se bolest stávala intenzivnější a těžší k tolerování.

Nemyslete si, že tohle je jen nějaká 'zabijácká' bolest, která vás nechá být na pokoji, pokud budete ležet v klidu. Bolest u zánětu ledvin je jako nezvána host na večírku, který nechce odejít. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv aktivitu, ať už se jedná o ležení, sezení, chůzi nebo dokonce o stání, bolest se vám bude věnovat svou nepřetržitou pozornost. Je to nepříjemné, zákeřné a naprosto frustrující.

Bolest v břiše: Tichý vražedník

Myslela jsem, že je to špatné? Pak se mi bolest rozšířila do břicha. To už jsem začala podezřívat, že se jedná o něco jiného než jen přepracování. Ale kdo by si myslel, že ledviny mohou způsobit takovou bolest v břiše? Většinou vás všechny filmy, knihy a články učí, že ledviny jsou někde za vámi, ale bolest se může projevit i dopředu. A věřte mi, může to být opravdu intenzivní.

Podobá se bolesti žaludku, ale s jedním důležitým rozdílem - nic, co jsem jedla nebo pila, bolest nezlepšilo ani nezhoršilo. Pokud jste kdy měli nějaký nepříjemný zdravotní problém, víte, že je jedna věc, kterou chcete vědět více než cokoli jiného - co to způsobuje a jak to zastavit. No, v případě zánětu ledvin, nebyla tam žádná jasná odpověď. A to byla skutečně frustrující část.

Rychlý průchod bolesti do nohou

Bolest se nezastavila u mých ledvin, ani u mého břicha. Pokračovala dále do mých nohou. Ano, čtete správně. Bolest způsobená zánětem ledvin může pokračovat až do vašich končetin. Nejde o bolest, kterou byste mohli přehlédnout, je to spíše jak ta pravidelná pulzující bolest, která vás upozorňuje na svou přítomnost u každého kroku. Je to jako kdyby někdo mačkal vaše nohy se všemi svými silami a snažil se vykřesat poslední kapku vaší síly. Je to opravdu nepříjemné.

Myslím, že nejvíce frustrující na tomto scénáři je, že je těžké najít komfortní pozici. Ležení, sezení, stání, chůze - všechny tyto pozice jsou spojeny s určitým množstvím bolesti a nepohodlí. Bez ohledu na to, jak se snažíte najít úlevu, bolest vás stále najde. Je to, jako byste byli v neustálém boji s něčím, co si zachovává svou přítomnost. Takže pokud bolest nevyprchá hned, ale pokračuje až do končetin, může to být známka zánětu ledvin.

Klasické příznaky nejsou jedinou odpovědí

V tomto bodě si pravděpodobně říkáte: "Dobře, to všechno zní děsivě, ale jak mohu vědět, že mám zánět ledvin a ne něco jiného?" A máte pravdu. Bolest v ledvinách, břiše a nohou by mohla naznačovat mnoho věcí. O to více je důležité hledat lékařskou pomoc, pokud máte jakékoliv z těchto příznaků.

V mém případě se k těmto neklidným příznakům přidaly i klasické - je mi špatně, mám horečku, je mi zima a mám pocit slabosti. Ale během mého dobrodružství s akutním zánětem ledvin jsem se naučila jednu důležitou věc: Klasické příznaky nejsou jedinou odpovědí. Musíte být vědomi svého těla a toho, co vám říká. Pokud máte pocit, že něco není v pořádku, vyhledejte lékařskou pomoc. Váš lékař je ten nejlepší zdroj informací a může vám poskytnout správnou diagnózu a léčbu.

Věřte mi, zkušenost s zánětem ledvin mě naučila, že poslední věcí, kterou chcete udělat, je ignorovat své příznaky a doufat, že bolest odejde. Bolest je způsob, jakým tělo komunikuje, že něco není v pořádku. Takže buďte vůči svému tělu pozorní a poslouchejte, co vám říká. Při bolesti v ledvinách platí staré rčení: "Lepší je být v bezpečí než líto."

Komentáře

Napsat komentář